Kilka słów o ogrzewaniu słonecznym.

23/06/16

Firma Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o. podzieliła się z nami opinią swojego eksperta na temat ogrzewania słonecznego.

Zastosowanie paneli słonecznych to dobry sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domów czy wody użytkowej. W dodatku jest to rozwiązanie sprzyjające środowisku jako zamiennik tradycyjnego ogrzewania, produkującego spaliny.

„Uzupełnienie instalacji odpowiednio dobranymi kolektorami pozwala na obniżenie o kilkadziesiąt procent kosztów pozyskania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń. Co istotne, aby móc efektywnie korzystać z energii słonecznej nie trzeba mieszkać na południu Europy czy też w rejonie o równikowym klimacie. Wysokiej klasy kolektory doskonale radzą sobie z absorbcją ciepła nawet w pochmurne dni i w tzw. okresach przejściowych, charakterystycznych dla naszego kraju” – mówił Mariusz Frączek, dyrektor techniczny firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o.

crk-12.jpg topson_f3-1.jpg

Koncepcja ogrzewania solarnego polega na tym, by energia pozyskana ze światła słonecznego w jak największym stopniu odciążała instalację grzewczą budynku. Kolektory słoneczne podłączone są do zasobników odpowiadających za podgrzewanie wody pitnej i użytkowej.

„Perfekcyjne dopasowanie instalacji solarnej do konkretnego obiektu wymaga dogłębnej analizy potrzeb jego mieszkańców, właściwości budynku, a także jego otoczenia. Nie każdy wie, że w ciepłym klimacie i na nasłonecznionym terenie najlepiej jest zdecydować się na instalację grzewczą opartą o kolektory płaskie, takie jak np. modele TopSon F3-1 marki Wolf. W naszej części Europy wydajniejsze są natomiast systemy, których serce stanowią kolektory próżniowe. Dla przykładu – model rurowy CRK-12 marki Wolf pozawala na dużą absorbcję energii nawet przy dużym zachmurzeniu, więc świetnie sprawdzi się tam, gdzie ciepłych dni jest niewiele”, mówi ekspert Wolfa.

System korzystania z energii solarnej będzie opłacalny jedynie wtedy, kiedy jego potencjał będzie w pełni wykorzystywany. Dlatego rekomenduje się korzystanie z usług specjalistów.

„Renomowani producenci urządzeń solarnych potrafią tak skomponować system ogrzewania słonecznego, by energia była optymalnie wykorzystana. Nie skupiają się oni tylko na wyborze najlepszego kolektora, ale również na nowoczesnych urządzeniach do regulacji i sterowania. Doświadczeni dostawcy wiedzą również, że w przypadku niektórych domów warto odejść od schematu i zamiast zwykłego zasobnika zastosować model warstwowy z modułem świeżej wody BSP. W innym z kolei jako dodatkowe źródło ciepła lepiej postawić na kocioł olejowy zamiast gazowego lub też wybrać kocioł przystosowany do spalania biomasy. Wszystkie te podpowiedzi mają na celu jedno – zaprojektowanie instalacji solarnej w taki sposób, by generowała ona małe zużycie energii a zapewniała domownikom maksymalny komfort użytkowania ciepłej wody oraz ogrzewania”

www.wolf-polska.pl