Program „Czyste powietrze”
28/12/18
„Czyste powietrze” to nazwa kampanii społecznej i programu dofinansowań, prowadzonych przez rząd w celu polepszenia jakości powietrza w Polsce. Od kilku lat temat smogu elektryzuje naszą społeczność, a docierające do nas raporty zatrważają nie tylko w sezonie grzewczym. Wniosek jest jeden, chcemy oddychać lepszym powietrzem. Opisywana kampania ma na celu zwiększenie świadomości właścicieli domów jednorodzinnych i nakłonienie do wymiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczny.
Czyste powietrze
Z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza rocznie w Polsce umiera około 45 tysięcy osób. To tak, jak gdyby każdego roku opustoszeć miało miasto wielkości Kutna czy Kołobrzegu. To też mniej więcej tyle, ile brakuje naszemu państwu do osiągnięcia dodatniego przyrostu naturalnego.
Nie jest oczywiście tak, że zanieczyszczenie powietrza dotyczy właśnie tylu osób rocznie, dotyczy wszystkich, którzy mieszkają w pobliżu skupisk domów ogrzewanych paliwem stałym. Oprócz raka płuc i chorób serca, zanieczyszczone powietrze powoduje również szereg innych schorzeń: astmę, alergie, zaburzenia pracy wątroby, choroby płuc czy ból głowy.
Dofinansowania
Kto może ubiegać się o pieniądze w ramach programu? Na stronie ministerstwa czytamy, że są trzy drogi wsparcia: dotacje, pożyczki oraz opcja mieszana. O dofinansowanie mogą się ubiegać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz osoby budujące lub planujące budowę domu. Dotacje wynoszą od 7 do 53 tys. złotych i pokrywają od 30 do 90% kosztów kwalifikowanych, a pożyczki od 10 do 100%. Finansowane są wymiany przestarzałych źródeł ciepła, montaż nowych, a także docieplanie domu.
Wnioski przyjmują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Program ma działać aż do 2027 roku.