Jak oszczędzić na ogrzewaniu

26/04/19

Niejeden właściciel gospodarstwa domowego nie mógł zimą dobrze spać z powodu kosztów ogrzewania. Nie od dziś wiadomo, że wydatki na domowe ciepło bywają spore i wysoce uzależnione od naszego użytkowania. W tym wpisie przyjrzymy się kilku metodom na to, jak oszczędzić na ogrzewaniu mieszkania.

Jak wykorzystać potencjał instalacji

  • Postaraj się trzymać grzejnik odsłonięty. Zasłanianie go meblami to nie jest dobry pomysł, ogrzewamy bardziej szafę czy łóżko, niż pomieszczenie.
  • Ogrzewaj mocniej pomieszczenia, w których przebywasz. Zamykaj drzwi pokojów i trzymaj nieco niższą temperaturę w tych częściach mieszkania, w których nie potrzebujesz jej aż tak wysokiej.
  • Odpowietrz grzejniki. Mogą one tracić sporo ze swojego potencjału ze względu na obecność powietrza, które słabiej przewodzi ciepło.
  • Wyczyść instalację centralnego ogrzewania. Powstające wewnątrz rur osady ograniczają przepływ ciepła, czego skutkiem jest to, że do ogrzewania pomieszczenia wymagana jest zwiększona ilość energii. Już warstwa grubości 1mm powoduje 10% strat. jak oszczędzić na ogrzewaniu

Jak oszczędzić, ale mieć ciepło w mieszkaniu

Skupione powyżej porady są według nas kluczowymi w kwestii ogrzewania niskim kosztem. Zależnie od mieszkania, stosować można dodatkowe metody:  uszczelnianie okien, jeżeli wypuszczają za dużo ciepła czy położenie dywanu, jeżeli mocno czuć zimno od podłogi. Czasem stosuje się również sprytne rozwiązania, jak okładanie parapetów folią termiczną czy wyłączanie ogrzewania na noc lub czas, gdy nie ma nas w domu. Kreatywność się opłaca, ale zdolność wykorzystania niektórych metod zależy od rodzaju ogrzewania, jaki mamy zainstalowany w domu. Dla ogrzewających paleniem w piecu opublikowaliśmy wcześniej dodatkowe porady w artykule

Czym i JAK palić w piecu