Glikol w instalacji?
29/11/17
Glikol to organiczny związek chemiczny, alkohol, stosowany jako podstawowy składnik płynów chłodzących. Jest bezbarwny, bezzapachowy i wysoce toksyczny.
Glikol
Często stosuje się go jako zamiennik płynów zapobiegających przemarzaniu instalacji. Środek ten wchodzi jednak w reakcje z aluminium i stalą, powodując wewnętrzne uszkodzenia w instalacji. Do tego szybko odparowuje, co wzmaga potrzebę uzupełniania zładu.
Straty ciepła
Stosowanie glikolu w instalacji skutkuje zgęstnieniem czynnika grzewczego, a co za tymi idzie – słabszym przewodnictwem ciepła, czyli stratami energii.
Proporcje
Zbyt duże stężenie glikolu może powodować niebezpieczeństwo, ponieważ roztwór sam w sobie jest łatwopalny. Z reguły stosuje się go w proporcjach około 30%.
Po około 20 latach glikol traci swoje właściwości i konieczna jest jego wymiana.
Normy gwarancyjne
Producenci grzejników często zaznaczają, iż ich produkt przeznaczony jest do stosowania w instalacjach wodnych, w których woda spełnia określone normy, określające twardość, pH, zawartość tlenu i jonów agresywnych wody. Ingerowanie w skład chemiczny wody (dolewanie glikolu) może skutkować utratą gwarancji.
ADEY MC5
Alternatywą jest Adey MC5, który ma odpowiedź na niemal każdą wadę glikolu. Chroni on przed korozją, osadzaniem się kamienia i wydzielaniem gazów w instalacji. Nie ulega rozpadowi, raz zastosowany załatwia sprawę. Stosuje się go w mniejszych proporcjach od glikolu.