Czy należy czyścić nową instalację?

06/12/17

Wydaje się, że to, co jest nowe – musi być czyste. Jednak nawet dopiero co zamontowaną instalację od razu trzeba oczyścić. Dlaczego tak jest?

Zabrudzone części

Na częściach, z których buduje się instalację, często pozostają zabrudzenia powstałe podczas procesu produkcji. Mogą być to opiłki miedzi, małe ilości smaru, resztki topika, pył oraz piasek. Czasami zdarza się, że nawet nowe elementy instalacji są również pokryte rdzą. Wszystkie zabrudzenia powodują, że zład zaczyna degradować już od samego początku działania instalacji grzewczej, czego należy zdecydowanie unikać. Z wymienionych powyżej zabrudzeń szczególnie należy wystrzegać się opiłków miedzi, które przyśpieszają korozję innych metali w zładzie. Miedź osadzająca się na powierzchniach ze stali lub aluminium tworzy szybko korodujące ogniska, które mogą stać się przyczyną uszkodzenia elementów instalacji.

Jak wyczyścić instalację przed pierwszym uruchomieniem?

MC3+ 500ml Bottle_LAYERED_WE-minCzyszczenie nowej instalacji jest proste. Preparatem, który świetnie sprawdzi się do tego celu jest ADEY MC3+ Cleaner. Należy prowadzić MC3 + do układu poprzez pętlę do napełniania lub grzejnik za pomocą odpowiedniego wtryskiwacza lub korpusu filtra MagnaClean. W przypadku otwartych systemów  ogrzewania MC3+ można dodać za pośrednictwem zbiornika wyrównawczego, pamiętając o usunięciu wystarczającej ilości wody przez punkt spustowy, aby mieć pewność, że MC3+ dostanie się do obwodu układu. Następnie należy wyczyścić system zgodnie z zaleceniami, używając ADEY MagnaCleanse® i MC3+. Po wyczyszczeniu układu należy spuścić wodę i zład oraz dokładnie przepłukać w celu usunięcia resztek płynu. Uzupełnić system i dodać odpowiednią dawkę MC1+ dla optymalnej ochrony przed korozją i kamieniem.

MC1+ 500ml Bottle_WEDobrym inhibitorem jest Adey MC1+, który powstrzymuje proces korozji, chroni przed powstawaniem kamieni oraz przed przemarzaniem instalacji i wydzielaniem się wewnątrz niej gazów.

Preparaty przywołane w artykule można zakupić w hurtowni chemiainstalacyjna.pl.